W najbliższym czasie konsumentów i sprzedawców czekają zmiany etykiet energetycznych. Stare etykiety zawierające klasy energetyczne z licznymi plusami zostaną zastąpione jednolitą skalą od A do G.
Etykiety A+++
Etykieta energetyczna już od ponad 20 lat wspiera rozwój rynku energooszczędnych technologii i produktów. Informuje konsumentów o zużyciu energii przez dany produkt, stanowiąc istotny czynnik, wpływający na decyzję zakupową. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, rośnie również podaż produktów o niskiej energochłonności.
Dotychczasowa koncepcja etykietowania wyczerpała się. Koniecznym okazało się wprowadzenie klas A plus i wyższych, które są coraz mniej czytelne dla konsumentów. A zatem obecna forma etykietowania straciła swoją również siłę oddziaływania na producentów sprzętu.
Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nową koncepcję etykietowania energetycznego.
Nowe etykiety
Nowa etykieta energetyczna wprowadziła przejrzystość i wspólną skalę efektywności energetycznej dla wszystkich grup produktów.
- Powrót do skali etykietowania energetycznego od A do G, a co za tym idzie usunięcie klas A + do A +++
- Wprowadzenie internetowej bazy danych produktów energooszczędnych, dzięki czemu wszystkie nowe produkty wchodzące na rynek UE są rejestrowane. Zapewnia to większą przejrzystość rynku i łatwiejszy nadzór nad nim.
- Nowym elementem etykiet jest kod QR, dzięki któremu konsumenci mogą uzyskać dodatkowe (niekomercyjne) informacje skanując kod za pomocą smartfona. Dane te są wprowadzane przez producentów do bazy danych EPREL UE.
- W zależności od produktu, etykiety energetyczne pokazują za pomocą intuicyjnych piktogramamów nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także inne informacje (np. zużycie wody na cykl prania, pojemność, emitowany hałas). Pozwala to porównywać produkty i dokonywać świadomych zakupów.
Jakich produktów dotyczy zmiana etykiet?
Wprowadzanie ujednoliconych etykiet energetycznych będzie odbywać się stopniowo i uzależnione będzie od wprowadzania konkretnych przepisów w Unii Europejskiej. W 2021 r. sklepy stacjonarne i internetowe wprowadzą nowe etykiety dla pięciu grup produktów:
- lodówki i zamrażarki domowe,
- pralki i pralko-suszarki,
- zmywarki,
- telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
- źródła światła.
Należy zaznaczyć, że etykiety energetyczne dla źródeł światła, wprowadzone zostaną w inny sposób niż pozostałe grupy.
Od kiedy nowe etykiety?
Wprowadzenie nowej etykiety energetycznej zostało podzielone na dwa etapy. Na początku roku zostaną zmienione etykiety produktów należących do następujących grup:
- lodówki i zamrażarki domowe,
- pralki i pralko-suszarki,
- zmywarki,
- telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
Kiedy producenci i dostawcy muszą dostarczyć nowe etykiety i kiedy muszą się one pojawić się w sklepach stacjonarnych i internetowych?
Produkty wprowadzone na rynek przed i po 1 listopada 2020 r., a następnie wprowadzone na rynek po tej dacie.
Produkty wprowadzone na rynek przed i po 1 listopada 2020 r., a następnie wprowadzone na rynek po tej dacie
W 4-miesięcznym okresie przejściowym między 01.11.2020 r. a 28.02.2021 r.:
- Dostawcy muszą ponownie zarejestrować w bazie EPREL produkt, który ma przeskalowaną etykietę na podstawie zmienionego rozporządzenia.
- Dostawcy muszą dostarczyć starą i nową etykietę oraz karty informacyjne produktu z każdym nowym produktem.
- Dostawcy, na żądanie sprzedawców, muszą dostarczyć nowe etykiety dla produktów które sprzedawcy już mają na stanie.
W okresie 14 dni roboczych od 01.03.2021 r. do 18.03.2021 r.:
- Stare etykiety widoczne w sklepie należy zastąpić etykietami przeskalowanymi.
- Specjalne wymagania dotyczące widocznych w sklepie etykiet: dostawca musi wydrukować etykietę na opakowaniu lub nakleić na opakowaniu kolorową etykietę ze zmienioną skalą. Jeżeli model produktu w punkcie sprzedaży jest wystawiony tylko w opakowaniu (nie jest wyjęty z opakowania i widoczny), sprzedawca musi zapewnić, że etykieta będzie, mimo to, widoczna dla konsumenta.
- Szczególne wymagania w przypadku sprzedaży na odległość i przez Internet: strzałka z klasą efektywności energetycznej i zakresem klas musi być umieszczona obok modelu produktu wystawionego do sprzedaży w Internecie. Karta informacyjna produktu musi być dostarczona konsumentowi w formie papierowej lub za pośrednictwem stron internetowych dostawcy.
Nowe produkty wprowadzane do obrotu od 01.11.2020 r., ale sprzedawane użytkownikom końcowym dopiero po 01.03.2021 r.
Od 01.11.2020 r .:
- Dostawcy muszą zarejestrować produkt na podstawie zmienionego rozporządzenia w EPREL oraz muszą dostarczyć sprzedawcom etykietę ze zmienioną skalą oraz kartę informacyjną.
Od 01.03.2021 r.:
- Nowe produkty z nową przeskalowaną etykietą są wystawione do sprzedaży w sklepach stacjonarnych i internetowych.
- W przypadku sprzedaży internetowej lub na odległość - patrz dodatkowe wymagania określone powyżej.
- Widoczność etykiet - patrz dodatkowe wymagania określone powyżej.
Produkty sprzedawane na rynku już przed 01.11.2020 r., ale nie wprowadzane już na rynek po 01.11.2020 r. lub gdy dostawca zaprzestał działalności
01.03.2021 r. do 30.11.2021 r.
- Produkty mogą nadal być sprzedawane ze starą etykietą w okresie przejściowym 9 miesięcy.
- Brak nowych informacji od dostawców.
Od 01.12.2021 r.
- Produkty ze starą etykietą nie mogą być już sprzedawane.
Źródła światła
W drugiej połowie roku zostaną wprowadzone nowe etykiety dla źródeł światła.
Nowe źródła światła wprowadzone na rynek po 1 września 2021 r.
Od 01.05.2021 r., kiedy produkt zostanie wprowadzony do obrotu
- Dostawcy muszą zarejestrować produkt w bazie EPREL na podstawie nowego rozporządzenia w sprawie źródeł światła oraz wydrukować na opakowaniu przeskalowaną etykietę.
- Dostawcy muszą dostarczyć sprzedawcom elektroniczną kartę informacyjną produktu. Sprzedawcy mogą również poprosić o kartę informacyjną produktu w formie drukowanej.
Od 01.09.2021 r.
- Etykieta ze zmienioną skalą musi być widoczna na opakowaniu w sklepach stacjonarnych i internetowych
Źródła światła już wprowadzone na rynek przed 1 września 2021 r.
Od 01.05.2021 r.
- Dostawcy muszą ponownie zarejestrować produkt w bazie EPREL zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie źródeł światła, w tym nowej etykiety i karty informacyjną produktu.
- 18-miesięczny okres przejściowy od 01.09.2021 r. do 28.02.2023 r.
Produkty już wprowadzone na rynek przed 01.09.2021 r. mogą być sprzedawane ze starą etykietą.
- Dostawcy, na żądanie sprzedawców, muszą dostarczyć naklejki ze zmienioną skalą i kartę informacyjną produktu dla produktów znajdujących się na stanie sklepów.
Od 01.03.2023 r.
- Stara etykieta znajdująca się na opakowaniu lub dołączona do produktu musi być zaklejona naklejką tego samego rozmiaru z etykietą ze zmienioną skalą.
- Należy dostarczyć nową kartę informacyjną produktu.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę projektu Label 2020, gdzie przygotowany zostaną rownież bezpłatny kurs e-learningowy przeznaczony dla sprzedawców, który dostarczy wiedzę na temat nowych zasad etykietowania.