Ekokonkurs dla firm i szkół
Rusza II edycja GOZ Biznes – Lider Małopolski. W tym roku do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy nie tylko przedsiębiorców, ale i uczniów z całego województwa. Jeśli Twoja firma lub szkoła wykorzystuje zasady gospodarki obiegu zamkniętego, zgłoś się!
Celem konkursu jest promocja przedsiębiorców, którzy oparli swoje modele biznesowe na zasadach GOZ, a także edukacja prośrodowiskowa i zwiększanie świadomości społecznej z zakresu ekologii, zwłaszcza gospodarki cyrkularnej.
Czym jest GOZ?
GOZ – gospodarka obiegu zamkniętego lub gospodarka cyrkularna (circular economy) – jest modelem wytwarzania i przetwarzania opartym na racjonalnym wykorzystywaniu surowców, produktów i energii, a także na minimalizowaniu negatywnego oddziaływania na środowisko. Złotą zasadą GOZ jest reguła „3R” – Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj).
GOZ w biznesie
Biznes i ekologia idą w parze, a małopolscy przedsiębiorcy doskonale o tym wiedzą. GOZ Biznes – Lider Małopolski to doskonała przestrzeń dla firm, które chcą zaprezentować szerszej widowni wypracowane przez siebie ekorozwiązania oraz wskazać innym podmiotom kierunek zrównoważonego rozwoju. Przykładowymi zielonymi działaniami, którymi możecie pochwalić się w konkursie, są:
- model „sharing-economy” – współdzielenie,
- model „produkt jako usługa”,
- symbioza gospodarcza – w myśl zasady „mój odpad twoim surowcem”,
- wydłużanie cyklu życia produktów,
- wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu,
- odzysk energii,
- zamknięcie obiegu wody lub innych materiałów w procesach produkcyjnych i usługowych,
- rozwiązania z zakresu upcyklingu,
- ekoprojektowanie,
- naprawa i regeneracja,
- dematerializacja usług (wirtualizacja, subskrypcje) i inne.
Autorzy najbardziej innowacyjnego modelu ekologiczno-biznesowego zostaną nagrodzeni przez kapitułę konkursu prestiżowym tytułem Liderów Małopolski 2023 oraz statuetką, która zostanie wręczona na finałowej gali konkursu. Dodatkowo Laureaci i ich działalność zostaną przedstawieni na łamach „Dziennika Polskiego”, „Strefy Biznesu” i w serwisie „DziennikPolski24.pl”.
|
GOZ w szkołach
W drugiej edycji konkursu, poza przedsiębiorcami, do programu mogą zgłosić się także uczniowie z małopolski (szczególnie uczniowie szkół branżowych, centrów kształcenia zawodowego i techników). To świetna okazja do zaprezentowania dotychczasowych działań szkół opartych na założeniach GOZ, albo też do wdrożenia takich rozwiązań. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy pomysł, który przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów i ochrony środowiska oraz udokumentowanie jego realizacji. Na przykład:
- przygotowanie pomocy naukowych z materiałów pochodzących z recyklingu,
- zajęcia promujące upcykling lub odnawialne źródła energii,
- warsztaty ukazujące naprawę lub regenerację starego sprzętu,
- pokaz materiałów ekologicznych,
- lekcja gotowania w duchu zero waste,
- instalacja na terenie placówki innowacyjnych urządzeń, np. butelkomatów i inne.
Dla szkoły, która wykaże się największą pomysłowością i spójną koncepcją proekologiczną, przewidziana jest nagroda 5.000 złotych, prestiżowy tytuł Lidera Małopolski 2023 oraz statuetka, która zostanie wręczona na finałowej gali. Dodatkowo sylwetki Laureatów zostaną zaprezentowane w czasopiśmie „Dziennik Polski”, „Strefy Biznesu” oraz w serwisie „DziennikPolski24.pl”.
|
Zgłoszenia firm i szkół przyjmowane są drogą elektroniczną do 29 maja 2023 roku.
Więcej szczegółów, a także Regulamin II edycji konkursu, dostępne są na stronie internetowej Dziennika Polskiego.
Podsumowanie ubiegłorocznej edycji, informacje o Laureatach - Liderach GOZ w Małopolsce 2022 r. oraz zdjęcia z gali wręczenia nagród można znaleźć w tym artykule na naszej stronie internetowej.