Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) zwana również gospodarką cyrkularną (circular economy) jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.
Trochę teorii
Koncepcja GOZ u swych podstaw wydaje się być prosta i naturalna. Jednak gwałtowna rewolucja przemysłowa, łatwy dostęp do surowców i taniej siły roboczej doprowadziły w efekcie rozwóju gospodarki charakteryzującej się liniowym przepływem surowców i materiałów. Jednym z naukowców, którzy jako priewsi wpłynęli na rozwój koncepcji GOZ, był Kenneth Boulding (1966). Przekonywał on, że ludzkość powinna odpowiadać za wszelkie efekty swoich działań w podobny sposób, jak astronauci w zamkniętej przestrzeni statku kosmicznego skazani na ograniczenie dostępnych zasobów.
Jednym z podstawowych praw GOZ jest zasada 3R - Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz, użyj ponownie, odzyskaj). W jej wypadku nawet kolejność niej ejst przypadkowa, gdyż najwięsze kożysci na środwiska przyrodniczego niesie takie projektowanie produktów aby ograniczyć wykorzystanie surwoców. Następnym elementem jest możliwość ponownego użycia danego dobra, tu również istotna jest możliwość naprawy lub znalezienia innego zastosowania dla produktu, tak aby jak najpóźniej uznać go za odpad. Ostatnim elemnentem jest racjonalne przetworzenie odpadów, aby odzyskać z nich surowce i ponownie wykorzystać je w procesie produkcji.
Konkurs
Konkrus GOZ Biznes - Lider Małopolski, przeprowadzony został wspólnie z Dziennikiem Polskim i ma dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest wyróżnienie tych małopolskich przedsiębiorców, którzy już dziś w swoich modelach bizensowych wykorzystali modele GOZ. Drugim, celem konkursu jest popularyzacja ideii gospodarki cyrkularnej i zwrócenie uwagi na to jak szerokie jest to pojęcie i jak wiele można zrobić by nasza gospodarka była bardziej cyrkularna.
Laureaci konkursu
Zapraszamy do zapozania się z Liderami gospodarki obiegu zamkniętego w Małopolsce w 2022r.
1 miejsce: Rebread Sp. z o.o.
Proces ratowania niesprzedanego chleba przed staniem się odpadem.
2 miejsce: DEKO EKO B.V. Sp. z o.o.
"Eko logiczne doniczki" doniczki - cyrkularny produkt dla Castorama Polska, zawracający odpady foliowe sieci handlowej do obiegu. Wiecej informacji
3 miejsce: EcoTech System sp. z o.o.
Motywacyjny System Gospodarki Odpadami autorstwa EcoTech System